info@irankhodro3040.com

اطلاعاتی که لازم است در خصوص خودرو بدانیم

۴۸ بازدید
 اطلاعاتی که لازم است در خصوص خودرو بدانیم

1. تفاوت ترمز عقب دیسکی و کاسه ای چیست؟

ترمز دیسکی عقب دارای لنت ترمز معمولی مانند ترمز چرخ های جلو است و از همان روش چرخ های جلو بهره می برد و عملکرد بهتری نسبت به ترمز عقب کاسه ای دارد و معموالً برای مدل هایی از خودرو که دارای شتاب و قدرت بیشتر هستند استفاده می شود. این ترمز از نظر قدرت، مزینی بر ترمز کاسه ای ندارد و بیشترین مزیت آن خنک کاری سریع و زمان عکس العمل کوتاه تر است.

2. تفاوت موتورهای 16 سوپاپ با 8 سوپاپ در موتورهای چهار سیلندر چیست؟

خودروسازان به جهت باال بردن راندمان سوخت و ساز موتورها و افزایش توان و کیفیت موتورها اقدام به افزایش تعداد سوپاپ ها در هر سیلندر از 2 به 4 نمودند؛ که این اقدام مزیت های ذیل را برای موتورهای 16 سوپاپ به همراه داشته است :

1- مصرف سوخت کم تر به ازای واحد توان تولیدی

2- افزایش توان خروجی موتور

3- صدای و لرزش کمتر موتور

3. نکات قابل توجه از ویژگی های خودروی دنا پالس اتوماتیک چیست؟

برای آسایش و رفاه بیشتر عالقمندان و دوستداران خودرو دنا شرکت ایران خودرو اقدام به طراحی و تولید خودروی جدید دنا + توربو شارژ اتوماتیک نموده است.

1این خودرو با گیربکس اتوماتیک 6 سرعته ، فرمان برقی، 4 عدد کیسه هوای ایمنی (راننده و سرنشین جلو و جانبی)، صندلی های جلو تمام برقی(8 حرکته)، استفاده از رینگ و تایر بزرگتر (205/50R16)و پنچ پیچ، کروز کنترل و تهویه اتوماتیک در کنار طراحی زیبا و ایمنی و تجهیزات مناسب عرضه می گردد.

4. عملکرد سنسور نور و باران در خودرو چگونه است؟

▪ سنسور نور، قدرت تشخیص میزان شدت نور محیط را دارد. بر این اساس چراغها به صورت اتوماتیک با توجه به شدت نور محیط روشن و خاموش می شود. به عنوان نمونه میتوان به روشن و خاموش شدن چراغها در

زمان های ابتدایی صبح و غروب خورشید، هنگام ورود و خروج به تونل و پارکینگ اشاره نمود.

▪ سنسور باران، قدرت تشخیص وجود قطرههای باران و میزان شدت باران را دارد . بر این اساس برف پاک کن به صورت اتوماتیک با توجه به رانندگی و تنظیم سرعت تیغهها برحسب شدت باران و سرعت خودرو روشن و

خاموش می شود. با پاشیده شدن آب بر روی شیشه ، بالفاصله برف پاک کن روشن شده و شیشه را تمیز میگرداند

5. سیستم HSC در خودرو چیست؟

سیستم Hill Start Control جهت حفظ پایداری خودرو در سرباالیی استفاده می شود و از حرکت رو به عقب خودرو هنگام شروع حرکت در سر باالیی ها جلوگیری می کند.

6. سیستم کنترل پایداری(ESP یا ESC)در خودرو چیست؟

Electronic stability control یا Electronic Stability Program سیستم کنترل پایداری یک ویژگی برای ایمنی خودرو می باشد. این سیستم برای جلوگیری از انحراف خودرو توسعه یافته است. زمانی که این سیستم انحراف خودرو را تشخیص میدهد، به راننده جهت هدایت خودرو به مسیر مورد نظر کمک میکند.

7. فرمان برقی چه مزایایی نسبت به فرمان هیدرولیک دارد؟

▪ عملکرد بهتر در کاهش نیروی وارده به دست راننده در حالت پارک

▪ ایجاد قابلیت کنترل و برنامه ریزی دقیق و حساس به سرعت خودرو

▪ کاهش مصرف سوخت خودرو

▪ فراهم سازی مزیت زیست محیطی در حذف روغن هیدرولیک

▪ کاهش تعداد قطعات سیستم کمکی در مقایسه با سیستم فرمان هیدرولیک

8. ویژگیهای موتور توربو شارژ چیست؟

در موتورهای توربو شارژ (پرخوران دار)، هوای مورد نیاز برای احتراق، توسط یک کمپرسور، فشرده می شود. این فشردگی سبب می شود بتوانیم جرم هوای بیشتری نسبت به یک موتور تنفس طبیعی وارد موتور کنیم. در نتیجه سوخت بیشتری می توان در موتور پاشید. در نهایت توان و گشتاور بیشتری برای یک حجم موتور ثابت حاصل می شود. بنابراین از توربو شارژ (پرخوران) می توان برای افزایش توان برای یک موتور با حجم ثابت مانند موتور(EF7-TC)، یا کاهش حجم موتور با حفظ توان استفاده کرد. انرژی الزم برای چرخش کمپرسور از طریق یک توربین که در مسیر دود قرار دارد تأمین می شود. در حال حاضر بسیاری از خودروهای مدرن مجهز به تکنولوژی توربوشارژ می باشند. چون در عین داشتن توان و گشتاور مناسب، با کاهش حجم موتور موجب کاهش مصرف سوخت نیز می شود.

9. میرولینک (Mirror Link) چیست و چه قابلیتی ایجاد می کند؟

میرور لینک سیستمی است که به شما اجازه می دهد تا هر آنچه را که روی صفحه ی گوشی هوشمند خود می بینید روی صفحه پخش خودرویتان منتقل کنید. میتوانید با استفاده از صفحه لمسی یا کنترلهای روی غربیلک فرمان و .........، برنامههای متعددی را کنترل کنید و روی صفحه پخش خودرو مشاهده فرمایید.

10 . مزیت گیربکس اتوماتیک 6 سرعته نسبت به گیربکس اتوماتیک 4 سرعته چیست؟

▪ کاهش مصرف سوخت

▪ بهبود عملکرد و شتابگیری خودرو

▪ بهبود حس رانندگی، راحتی و Drivability

▪ افزایش رضایت مشتری

▪ تعویض دنده نرمتر و تکانه کمتر در حین تعویض دنده

11 . گیربکس اتوماتیک AMT چیست و چه تفاوتی با گیربکس اتوماتیک AT دارد؟

▪ این نوع از سیستم انتقال قدرت همان گیربکس دستی می باشد که عمل کالچگیری و تعویض دنده در آنها بوسیله یک مجموعه الکترونیکی و مکانیکی صورت میپذیرد. در واقع، راننده در این خودروها، عمل کالچ گیری را انجام نمی دهد. برای راننده به ارمغان میآورند در حالی که پیچیدگی و هزینه باالی گیربکسهای اتوماتیک را ندارند.

▪ این نوع از گیربکسها در واقع راحتی استفاده از گیربکسهای اتوماتیک را به ویژه در ترافیکهای شهری

12 . مزیت گیربکس دستی 6 سرعته نسبت به گیربکس دستی 5 سرعته چیست؟

▪ کاهش مصرف سوخت به خصوص در سرعت های باال (برای مثال در اتوبان و بزرگراه)

▪ بهبود عملکرد و شتابگیری خودرو

▪ بهبود حس رانندگی، راحتی و Drivability

▪ افزایش رضایت مشتری

▪ تعویض دنده نرمتر و تکانه کمتر در حین تعویض دنده

13 . سیستم هشدار دهنده موانع عقب چگونه عمل می کند؟

این سیستم متشکل از سنسورهای هوشمند است که بر روی سپر خودرو قرارگرفته و به شبکه الکترونیکی داخل خودرو متصل می شوند. این سیستم موانع موجود در پشت خودرو را به دو صورت دیداری (از طریق نمایشگر جلوی خودرو) و شنیداری (از طریق صدای بوق) به اطالع راننده می رساند.

14 . قابلیت نمایش فشار باد الستیک (TPMS) چگونه عمل می کند؟

وظیفه سیستم TIRE PRESSURE MONITORING SYSTEM نظارت بر مقدار فشار باد تایر ها می باشد ، این بدان معنا نیست که خودرو به صورت اتوماتیک باد تایر ها را تنظیم می نماید، تنها وظیفه این سیستم نظارت بر مقدار کاهش باد تایر می باشد. سیستم TPMS به دلیل نگه داشتن میزان فشار باد تایر خودرو در نزدیکی مقدار مجاز آن باعث بهینه سازی مصرف سوخت خودرو و کاهش آالیندگی آن می شود. همچنین موجب افزایش ایمنی خودرو می گردد.

15 . کروز کنترل چه کاری انجام می دهد؟

کروز کنترل سامانه کنترل سرعت خودرو است که برای آسودگی و برخورداری از امکان تنظیم سرعت مناسب با در نظر داشتن حداکثر سرعت مجاز در مسیرهای طوالنی به کار می رود. در این سامانه امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز فراهم شده است. به عبارت دیگر وظیفه سامانه کروز کنترل ثابت نگه داشتن خودرو بر روی سرعت دلخواه راننده است.

16. نقش پاور ویندوز(Auto Power Windows) در عملکرد شیشه های خودرو چیست؟

این سامانه موجب می شود پس از قفل کردن درهای خودرو از طریق ریموت کنترل، شیشه های خودرو یک به یک کنترل شده و هر کدام پایین باشد، تا انتها باال برود.

17 . آنتی ترپ (Anti trap) چیست؟

آنتی ترپ یا سامانه ایمنی ضد مانع، از خطرات ناشی از به دام افتادن اعضای بدن هنگام باال رفتن شیشه های خودرو جلوگیری می کند. چنانچه شیشه هنگام باالرفتن با مانعی برخورد کند، متوقف شده و سپس در جهت عکس حرکت می کند.

18. میکروهیبرید (سامانه خاموش-روشن) چه کاری در خودرو انجام می دهد؟

این سامانه، موتور احتراقی را هنگامی که به آن نیازی نیست، مانند زمان توقف در ترافیک یا چراغ قرمز به صورت اتوماتیک خاموش و هنگامی که به آن نیاز است روشن می کند تا به این وسیله باعث کاهش مصرف سوخت وآالیندگی خودرو شود.

19. تیپ ترونیک چیست؟

برخی راننده های خودروهای اتوماتیک به منظور در اختیار گرفتن تعویض دنده و رانندگی به صورت اسپرت، تمایل به تعویض دنده به صورت دستی دارند. به همین منظور در گیربکس های اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی (تیپ ترونیک)، هم خودرو می تواند به صورت تمام اتوماتیک باشد و هم با تغییر موقعیت دسته دنده، می توان دنده ها را به صورت دستی تعویض نمود.

20 . سیستم ترمز EBD چه تفاوتی با ABS دارد؟

این سیستم، یک سیستم مستقل ترمز نیست، بلکه به صورت سیستم کمکی و مکمل ABS روی خودروها نصب می شود. EBD . سیستمی است که از انحراف ماشین در سطوح مختلف جلوگیری می کند. اگر در مسیری که نصف آن برف باشد و نصف آن آسفالت، ترمزگیری کنید و اگر سیستم ترمز شما فقط ABS باشد، خودرو به سمت آسفالت منحرف می شود و از مسیر حرکت خارج می شود. اما سیستم EBD مانع از این انحراف می شود و با تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها و کنترل آنها با توجه به میزان نیرویی که نیاز دارند، خودرو را در تمامی سطوح و کلیه موارد لغزنده کنترل می کند.

21. سیستم مالتی پلکس چیست؟

5مالتی پلکس در تعریف ساده، استفاده از سیم های مشترک و ساماندهی آنها توسط یک مغز الکترونیکی(ECU) است. سیستم مالتی پلکس یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترن سیستم های جامع برقی در خودرو می باشد . سیستم مالتی پلکس قابلیت تشخیص عیب یابی را دارد . این سیستم عالوه بر این که رله ها ، فیوزها و مزایای سیستم هشداردهنده قبلی و دیگر قطعات برقی را به صورت یکپارچه دربر دارد ، از نظر کیفی شرایط الکترونیک خودرو را نیز ارتقاء داده و به دلیل ارتباط سیستم های برقی با نرم افزار مربوطه قابلیت های جدیدی از قبیل اعالم وضعیت المپ های خودرو در جلو آمپر و ... را نیز شامل می شود. از نقاط مثبت این سیستم می توان به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو، افزودن آسان قابلیت های جدید و صرفه جویی در زمان مونتاژ و خدمات پس از فروش اشاره نمود.

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب ثبت نمایید
نظرات سایر کاربران در مورد این مطلب
کلمات کلیدی